Náš volební program
Obsah volebního programu Strany zelených s Piráty, TOP 09 a STAN pro Nový Jičín 2022-2026
Našimi hlavními tématy jsou životní prostředí (péče o zeleň, strategie přizpůsobení se změnám klimatu, odpadové hospodářství), doprava (rozvoj MHD a cyklistiky), školství (zvýšení kvality, nové metody vzdělávání), otevřené město (rozvoj informačních technologií a inovace) a kultura. Do detailu jsou však propracovány všechny kapitoly. U každé z nich se nejprve dočtete, co v tomto volebním období podařilo, aby bylo zřejmé, že navazujeme na současné úspěchy a chceme je dále prohlubovat.
Volební program je spolu s osobnostmi na naší kandidátce hlavním těžištěm naší volební kampaně. Vznikal po dobu téměř půl roku pod dohledem garantů jednotlivých kapitol a za přispění většiny kandidátů i našich sympatizantů, kteří na jeho tvorbě strávili mnoho hodin. Jsme přesvědčeni, že náš program je současně realistický i vizionářský, komplexní i dostatečně podrobný a že se dotýká všech oblastí, na něž má město nějaký vliv. Jsme si ale vědomi, že spousta dalších podnětů a nápadů může přijít i později, a proto také klademe veliký důraz na komunikaci s občany, aby bylo možné sbírat další nápady a zpětnou vazbu od Novojičíňáků i v průběhu celého volebního období.
Přejeme Vám inspirativní čtení. Pokud byste k některému z bodů měli dotaz, neváhejte nám napsat na zeleninj@gmail.com nebo si s námi přijďte popovídat na jednu z našich předvolebních akcí.
Veřejný prostor a architektura
Garanti: Petr Brandejs, Lucie Jančařiková
Živé zelené centrum města
- Dotáhneme projekt na výsadbu stromů okolo kašny, který jsme již předjednali s Národním památkovým ústavem.
- Ke stromům a k podloubí přidáme lavičky, na kterých si bude možné ve stínu odpočinout.
- Do blízkého okolí náměstí umístíme nové herní prvky pro děti, aby bylo atraktivnější i pro rodiny s dětmi. Takovým místem by mohlo být například Laudonovo nádvoří nebo – po dohodě s Muzeem – Žerotínský park.
- Stávající lavičky na náměstí po dohodě s autorem projektu na jeho rekonstrukci zaměníme za takové, na kterých se bude dát sedět v létě i v zimě.
- Instalujeme kontejnery na směsný i tříděný odpad v Městské památkové rezervaci pod zem.
- Revitalizujeme hlavní průtah městem podél centra, tj. část silnice I/57 vedoucí z Opavy do Valašského Meziříčí. Ulice je dnes zbytečně široká s nadbytečným středovým pruhem; my ji ve spolupráci s ŘSD, kterému silnice patří, zúžíme a po stranách vysadíme stromy, rozšíříme chodníky, navýšíme počet parkovacích míst a vybudujeme cyklopruhy.
Záchrana Hückelových vil a dalších památek
Budeme pokračovat v záchraně Hückelových vil. Tento unikátní komplex obou sesterských objektů má potenciál pozvednout Nový Jičín na další úroveň a přilákat do něj nové návštěvníky. Budeme usilovat také o záchranu dalších památek v Městské památkové rezervaci i mimo ni.
- Dotáhneme Vizi záchrany Hückelových vil, kterou jsme rozpracovali spolu s Radkem Poláchem, upravíme a zpřístupníme cenný areál okolo obou objektů a propojíme jej s areálem na Skalkách. Do konce volebního období zahájíme rekonstrukci minimálně jedné vily. Na projektu záchrany budeme spolupracovat s Krajským úřadem, Muzeem Novojičínska, Ministerstvem kultury, Národním památkovým ústavem a Národním muzeem.
- Budeme pokračovat v obnově a údržbě památek v městské památkové rezervaci.
- Zahájíme rekonstrukci cenné budovy bývalého Biografu Artefakt na ulici Slovanská 3 a najdeme pro ni vhodné využití. Nabízí se například její propojení se ZŠ Tyršova a využití prostor pro výuku Montessori nebo pro družinu, která by se mohla přesunout z ulice Jiráskové.
Město, které má styl a šmrnc
Budeme pokračovat ve snaze omezit vizuální smog. Důležité je však zapojit do tvorby veřejného prostoru jeho aktéry a učinit jej přívětivým především k těm, kteří ve městě žijí.
- Nenásilnou formou budeme motivovat podnikatele i vlastníky budov ve městě, aby se řídili Manuálem označování a reklamy provozoven v Novém Jičíně, který jsme nechali zpracovat v tomto volebním období.
- Zrevidujeme podmínky pro stálý prodej pod podloubím, aby nabízené produkty nebránily v průchodu, ale oživovaly prostor náměstí.
- Přivedeme více živého umění do veřejného prostoru a zapojíme i nyní nevyužívané plochy. Uspořádáme například výstavy v parku, na náměstí nebo na ulicích. Aktivně také zapojíme žáky ZUŠ a občany. To vše v souladu s koncepcí města garantovanou městským architektem.
- Založíme novou tradici s názvem Novojičínští truhlíci, která bude spočívat v adopci truhlíků a ploch před bytovými domy. Podobně to již funguje například ve Vsetíně nebo v Ostravě.
- Uspořádáme soutěž o nejhezčí balkon a předzahrádku.
- Do tvorby veřejného prostoru zapojíme také školy, děti a jejich rodiče. Zapojíme je především do diskuze o rozvoji míst, která se jich týkají, jako je okolí škol a školek a dětských hřišť. Využijeme k tomu iniciativu Město přátelské k dětem.
- Vybudujeme i mobiliář pro vyžití teenagerů. Do dolní části sportovního areálu u Grasmanky doplníme parkourové prvky.
- Místa a atrakce pro vyžití probereme se samotnými uživateli, tj. dětmi a mladými lidmi z Nového Jičína.
- Budeme pokračovat v revitalizaci Horního nádraží. Vybudujeme zde pumptrack, posezení pro cyklisty, hygienické zázemí a skrz areál vybudujeme novou propojku pro pěší a cyklisty mezi ulicemi Rybníčky a Nádražní. Doplníme sem informační cedule o historii železniční trati a nádraží.
- Zrevitalizujeme Smetanovy sady na základě studie vzniklé v roce 2022. Kolem památníku J. G. Mendela vytvoříme důstojné a příjemné místo k odpočinku, které bude připomínat historický význam tohoto génia. Obnovíme herní prvky pro děti a v parku vybudujeme novou kavárnu. K lavičkám doplníme opěrátka.
- Vytvoříme nový dotační titul pro majitele budov na vybudování zábran proti holubům, jako jsou například bodce nebo síťky.
- Zrevitalizujeme nábřeží Jičínky mezi Suvorovovou a Hřbitovní ulicí a vytvoříme tak nové místo k trávení volného času. Doplníme sem lavičky a mobiliář, vhodně upravíme zeleň a také stezky, aby se zde dalo příjemně procházet a projíždět na kole.
- Do veřejného prostoru doplníme více uměleckých děl.
- Zrekonstruujeme a otevřeme průchod u Laudona a zajistíme jeho bezpečnost.
- Vybudujeme novou lávku přes Jičínku od bazénu z ulice Novosady na ulici Jugoslávskou v takové šíři, aby umožňovala pohyb pěších i cyklistů a zároveň aby byla architektonicky hodnotná. Soutěž na výslednou podobu lávky proběhla v roce 2021, nyní se zpracovává projekt.
- Při budování dolní části sportovního areálu v souladu s Koncepcí rozvoje sportovišť zrevitalizujeme a zatraktivníme také nábřeží Grasmanky.
- Dokončíme revitalizaci sídliště Nerudova, která byla započata v roce 2022. Budeme přitom klást důraz na zachování zeleně a zvýšení počtu parkovacích míst jejich umístěním do patra ve formě takzvaného etážového stání v souladu s koncepcí parkování, kterou jsme zpracovali v tomto volebním období.
- Zrevitalizujeme parčík Antonína Dvořáka za divadlem a parčík u Tonaku.
- Budeme po městě rozšiřovat lavičky, stolky a židle, aby si lidé mohli při pohybu po městě odpočinout.
- Vybudujeme spodní branku ke vstupu do zahrady Městské knihovny z Derkovy ulice.
Životní prostředí
Garantka: Lucie Jančařiková
Adaptace na změnu klimatu
Změnu klimatu již začínáme pociťovat zvyšující se teplotou nebo i momentálně vymírajícími lesy v Beskydech i Jeseníkách. Tomuto jevu se ve městě můžeme za poměrně nízké náklady alespoň částečně přizpůsobit, tj. se na něj adaptovat. V tomto volebním období jsme zpracovali důležitý dokument s názvem Adaptační strategie na změnu klimatu, která popisuje, jaké kroky by město mělo realizovat, aby dopad změn klimatu na něj byl co nejmenší. Strategii budeme postupně naplňovat a aktualizovat.
- Budeme realizovat opatření z Adaptační strategie a dohlížet na to, aby jednotlivá opatření byla zahrnuta do investičních akcích města.
- Zlepšíme informovanost občanů ohledně údržby městské zeleně, např. pravidelným informováním v Novojičínském zpravodaji, na webu města a na Facebooku.
- Při rekonstrukcích veřejných prostranství a ulic budeme hledat způsoby, jak na nich zasadit více stromů, jako se to podařilo například na ulici Gen. Hlaďo.
- Budeme budovat zelené střechy a stěny na městských budovách.
- Využijeme technologická řešení účinná pro vsakování vody, založíme vsakovací záhony.
- Přidáme pítka a vodní prvky do parků a na sídliště.
- Zastíníme dětská hřiště.
- Ve městě vysadíme více extenzivních trvalkových záhonů. Mají přínos z hlediska zadržování srážkové vody, biodiverzity, estetiky a jedná se o nejméně náročnou plochu na údržbu. Dobře založený záhon vydrží léta a údržba spočívá pouze v jarním řezu suchých částí rostlin.
- Na vybraných travnatých plochách ve městě zavedeme takzvané mozaikové seče, které nechávají vždy část trávy vzrostlé a část se poseká.
- Stávající i nová parkoviště budeme postupně ozeleňovat stromy a pergolami.
- Zachováme ekologické dotace na retenční nádrže.
Místní udržitelná energetika
- Zpracujeme podrobný energetický plán města a zahrneme do něj i bytové a firemní domy. Ten nám ukáže, kde se energie nebo teplo dá ušetřit, a kde jsou další možnosti rozvoje, například zavedením tepelných čerpadel, kotelny na biomasu nebo komunitní energetiky.
- Vybudujeme solární panely na městských budovách, především na školách. Vyrobenou energii budeme moci spotřebovávat a přebytečnou energií zásobovat okolní budovy.
- Připravíme vybudování městské bioplynové stanice, která bude používána na zpracování gastroodpadů a energie z ní bude využívána na vytápění, produkci elektrické energie a zemního plynu. Nyní spolupracujeme na zpracování gastroodpadů s EFG Rapotín, energii však kvůli vzdálenosti nemůžeme využívat.
- Pro majitele budov zřídíme Fond rozvoje města, z něhož budeme poskytovat půjčky občanům se zvýhodněným úrokem na pořízení solárních panelů nebo tepelných čerpadel, jako to už funguje například ve Vsetíně.
- Podpoříme rozvoj komunitní energetiky, což je moderní způsob distribuované výroby elektřiny a dalších energií, při kterém i občané, obce nebo malí podnikatelé mohou zajišťovat výrobu, distribuci i skladování energie, místo, aby byli pouhými spotřebiteli. Příkladem je třeba výše uvedená bioplynová stanice.
Odpadové hospodářství
- Budeme postupně budovat oddělená kontejnerová stání a zkulturníme prostory kolem stávajících kontejnerových nádob.
- Začneme na náměstí pořádat pravidelný bleší trh.
- Do veřejného prostoru instalujeme sdílenou lednici nebo polici, kam bude možné odložit přebytečné potraviny, které si někdo jiný bude moci vyzvednout.
- Zorganizujeme pravidelné sbírky pro místní potravinovou banku.
- Budeme postupně rozšiřovat síť nádob na tříděný odpad, a to i v městské památkové rezervaci a v parcích.
- Nabídneme obyvatelům rodinných i bytových domů umístění popelnic o objemu 120 l na tříděný odpad k jejich příbytkům, takzvaný Door-to-Door systém sběru odpadu.
- Rozšíříme počet nádob na gastroodpad a kovy ve městě i v místních částech.
- Ve spolupráci se společností ASOMPO, a.s., jejímž je naše město akcionářem, budeme pracovat na vybudování moderní mechanické přetřiďovací stanice, která třídění ještě více zefektivní.
- Pomocí speciálního lisu umístěného na separačním dvoře budeme snižovat množství velkoobjemového odpadu, který stále tvoří velkou část produkce odpadu ve městě.
Další ekologická opatření
- Podpoříme ekologické vzdělávání v mateřských i základních školách.
- Vytvoříme komunitní zahradu v další části města. První jsme založili na sídlišti Dlouhá v roce 2018.
- Poskytneme občanům městské látkové sáčky na potraviny.
- Založíme psí louky pro venčení psů.
- Podpoříme praktickou ekologickou výchovu a osvětu zapojením žáků ZŠ do údržby zeleně.
- V zimě omezíme solení chodníků, budeme více používat drť pro lepší pohodu pejsků i čistější boty.
- Omezíme hlasité rachejtle a ohňostroje jen na Silvestra a přesně vymezené dny a postupně je nahradíme videomappingem. Lidé mají právo na odpočinek, ohňostroje navíc významně znečišťují prostředí a nesvědčí zdraví psů a dalších zvířat.
Doprava
Garanti: Ondřej Syrovátka, Zbyněk Pavelek
Cyklistická a pěší doprava
- Zavedeme systém sdílených kol ve městě. Pokud budou okolní města, například Kopřivnice, Příbor nebo Valašské Meziříčí, souhlasit, zavedeme společně stejný systém tak, aby bylo možné cestovat i mezi našimi městy.
- Vybudujeme uzamykatelné přístřešky na kola v centru města včetně dobíjecích stanic pro elektrokola.
- Drobnými úpravami učiníme město pro chodce a cyklisty přívětivější.
- Vybudujeme cyklopruhy od kruhového objezdu na Bohuslava Martinů do Loučky a také na dalších ulicích ve městě.
- Zprůjezdníme jednosměrky kolem náměstí pro kola v obou směrech.
- Vybudujeme novou cyklostezku podél ulice Bohuslava Martinů.
- Dokončíme síť cyklostezek na území města a vzájemně je propojíme.
- Ve spolupráci s okolními obcemi a městy zahájíme budování delších cyklotras propojujících město s okolím.
- U bytových domů v majetku města zřídíme stojany na kola a sjezdy pro kola a kočárky do koláren.
- Vybudujeme chodník mezi autobusovým a vlakovým nádražím.
- Vybudujeme nový přechod pro chodce přes ulici K Nemocnici od Myslbekovy ulice směrem k obchodnímu centru.
- Opravíme chodník podél hřbitovní zdi.
Veřejná doprava
- Vybudujeme nové zastávky MHD Pod Skalkou – Kaufland ve směru do města, Riegrova ve směru z města, Svatopluka Čecha u Finančního úřadu, Bohuslava Martinů u Educy, Galaxie a Abácie, v Bludovicích u hřiště, v Loučce mezi zastávkami Kaštany a rest. Koruna a ve Straníku na Dolním konci.
- Vybudujeme přístřešek na zastávce MHD Sokolovská, odkud nově odjíždí kromě MHD i autobusy Regiojet.
- Budeme pokračovat v opravách a modernizaci zastávek MHD a příměstské dopravy a postupně je učiníme všechny bezbariérové.
- Vybudujeme dobíjecí stanici na elektrobusy na centrální zastávce AN. Autobusy se tak budou moci dobíjet přímo na autobusovém nádraží bez nutnosti zajíždění do garáží, čímž se zefektivní jejich provoz.
- Abychom motivovali více lidí k využívání veřejné dopravy, zavedeme univerzální roční kupon za výhodnou cenu 730 Kč na rok, tj. 2 Kč na den. Tento kupon bude platit na linky MHD i příměstské dopravy ve městě a jeho místních částech.
- Po vzoru Opavy nebo Orlové zřídíme ve spolupráci s okolními obcemi zónu Nový Jičín XXL. Po zakoupení měsíčníku na tuto zónu bude možné volně cestovat mezi městem, zapojenými obcemi i mezi obcemi navzájem. Tato zóna by mohla zahrnovat například Starý Jičín, Hostašovice, Hodslavice, Šenov, Kunín, Suchdol n/O, Libhošť a Životice u NJ. Tato změna bude mít pozitivní dopad na snížení individuální automobilové dopravy ve městě.
- Zavedeme skibus pod sjezdovku Svinec, který bude navazovat na spoje MHD.
- Ve spolupráci s Moravskoslezským krajem zavedeme přímé bateriové vlaky (tj. vlaky jezdící částečně na elektriku v trolejích a na baterie) Nový Jičín – Ostrava. Za tímto účelem bude třeba rozšířit nástupiště v Suchdole nad Odrou, aby k němu mohly vlaky z Nového Jičína přímo zajíždět a následně pokračovat do Ostravy. Kraj již tento projekt předběžně odsouhlasil.
- Zavedeme spoje k nové zastávce u Tesca i o víkendu.
- Podpoříme zachování linky 927 do Hranic na Moravě, kterou jsme zřídili v tomto volebním období a která navazuje na dálkové vlaky do Prahy a Vídně.
- Zachováme a dále rozšíříme provoz cyklobusu a skibusu do Beskyd.
Plánování a infrastruktura
- Zpracujeme Plán udržitelné městské mobility, který doplní již zpracovanou Koncepci parkování.
- Vybudujeme nový kruhový objezd na křižovatce ulic Bohuslava Martinů, K Nemocnici a Pod Skalkou. Na této křižovatce se tvoří z ulice Bohuslava Martinů kolony, kruhový objezd učiní provoz plynulejším. Jeho stavba bude naléhavější zvláště po vybudování bytových domů na ulici Bohuslava Martinů.
- Zaměříme se na dopravu u škol a školek, aby bylo prostředí u nich bezpečné a podporovalo děti i rodiče v tom, aby se do škol dopravovali pěšky, na kole nebo veřejnou dopravou.
- Zrevidujeme přebujelé a zastaralé dopravní značení, aby byl pohyb po městě jednodušší a přehlednější.
Naplňování koncepce parkování
Koncepce parkování vznikla v tomto volebním období jako zásadní dokument pro rozvoj a modernizaci parkovacích míst ve městě. Část již byla realizována, mnohem větší část nás však ještě čeká. Koncepci budeme aktualizovat a postupně ji naplňovat tak, abychom parkování ve městě učinili dostupným. Tomu napomůže i podpora jiných druhů dopravy, do nichž by se část řidičů mohla přesunout.
- Budeme budovat nová parkovací místa v souladu s akčním plánem Koncepce.
- Při budování budeme minimalizovat zásahy do zeleně a tam, kde to bude možné, vybudujeme etážová, tj. patrová, stání.
- Zpracujeme projekt na stavbu parkovacího domu pro 300 aut na Bezručově ulici a vhodně jej zakomponujeme do plánované uliční zástavby.
- Vybudujeme parkoviště pro centrum města vedle ulice Hoblíkova v bývalém areálu České pošty, který se podařilo vykoupit.
- Nová parkovací místa budeme v souladu s Adaptační strategií budovat jako vodě propustná.
- Vybudujeme další parkovací místa po stranách ulice Dlouhé.
- Myslíme dopředu: už teď u všech nových projektů parkování podpoříme výstavbu dobíjecích stanic na elektromobily, které budou během několika let mnohem rozšířenější.
- Vybudujeme nové etážové stání na ulici Nerudova.
- Zrekonstruujeme parkoviště na Skalkách.
Bydlení
Garant: Martin Gazda
Naším cílem je rozšířit možnosti bydlení v Novém Jičíně, protože bydlení chápeme jako klíčový prvek dalšího rozvoje města. Chceme občanům umožnit volbu způsobu bydlení a nastartovat výstavbu v nových lokalitách.
- Umožníme výstavbu rodinných domů v Loučce v lokalitě Za Humny. Pozemky sice nejsou v majetku města, ale město může pomoci s výstavbou páteřní komunikace, která tuto lokalitu bude připojovat na ulici Bohuslava Martinů. Za to budeme požadovat převod části pozemků za rozumnou cenu na město a ty pak město prodá stavebníkům. Město by rovněž mělo získat do vlastnictví pozemky okolo Bochety, kde má dle územního plánu vzniknout nový park.
- Podpoříme výstavbu nových bytových domů na ulicích Bohuslava Martinů, Dolní Brána a Bezručova.
- Začneme systematicky řešit také nájemní bydlení přestavbou nevyužívaných budov na nájemní byty, např. Jungmannova 25 a další budovy na náměstí, Slovanská 3 nebo Jiráskova (podle toho, kde bude v budoucnu družina ZŠ Tyršova). Každé úspěšné město, ve kterém se dobře žije, má dostatek bytů, jenž dokáže nabízet občanům k pronájmu. Dostupné nájemní bydlení přitáhne do města mladé lidi.
- Zpracujeme dlouhodobý plán obnovy městských bytů. Co se z bytů vybere, to by se mělo vložit do jejich opravy.
- Abychom usnadnili pronajímání bytů, zřídíme Městskou nájemní agenturu. Majitelům nabídne sadu garancí a služeb, jako jsou např. pravidelné hrazení nájmu či opravy bytu nad rámec běžných. Klientům poskytne podporu při bydlení a zprostředkuje sociální služby, pokud je budou potřebovat. Zlepší a rozšíří se tak nabídka nájemního bydlení.
Chytré, otevřené a bezpečné město
Garanti: Radek Hanák Ficbauer, Matěj Bártek
Smart City neboli chytré a otevřené město
- Zpracujeme koncepci Smart City. Pomůže nám zjistit, kam se jako město chceme dostat z pohledu informačních technologií, využívání Internetu věcí a využívání smart technologií celkově.
- Ve spolupráci s poskytovateli internetového připojení rozšíříme optickou síť i do místních částí.
- Vstoupíme do spolku Otevřená města, neziskové organizace, která se specializuje na digitalizaci samospráv. Poskytuje technickou, právní a metodickou podporu, sdílí dobré praxe a podporuje otevřená a modulární řešení v obcích.
- Budeme pokračovat v digitalizaci úřadu
- Budeme rozvíjet Novojičínský portál občana pro komunikaci s městem, který jsme spustili v tomto volebním období.
- Budeme pokračovat v modernizaci stávajícího osvětlení pomocí moderních LED technologií. Modernizace stávajícího osvětlení pak přispěje ke snížení spotřeby energie i světelného smogu a tím i k vyšší kvalitě života.
- Pořídíme nový mapový portál města s aktuálními informacemi, jako jsou například blokové čištění komunikací, trasy, jízdní řády a výluky MHD, mapa aktuální kvality ovzduší, průměrná teplota v jednotlivých částech města nebo památné stromy.
- Budeme pokračovat ve zpřístupňování dat úřadu ve formě open data neboli otevřených dat.
- Zveřejníme zápisy z jednání komisí a výborů města.
- Vytvoříme novojičínskou Městskou kartu. Ve sportovních a kulturních zařízeních a na akcích města na ni nabídneme slevy ze vstupného. Bude sloužit také i návštěvníkům Městské knihovny a jako ODISka pro veřejnou dopravu.
- Postavíme solární multifunkční dobíjecí stanici na Čerťáku. Umožní dobíjení elektrokol a bude doplněna o meteostanici, a uzamykatelné boxy s konektory pro dobíjení mobilů. Bude obsahovat také AED (automatický elektronický defibrilátor) pro poskytnutí první pomoci do příjezdu záchranné služby, wi-fi a poslouží jako podpůrný didaktický prvek pro školy pro výuku matematiky, přírodovědy, zeměpisu, chemie, fyziky a informatiky.
Přívětivý městský úřad
- Umožníme Novojičíňákům vyřízení vybrané správní agendy jednou měsíčně i mimo standardní úřední hodiny, tj. například až do 18 hodin, případně v sobotu, jako to udělali například ve Znojmě.
- Budeme občany motivovat ke zřízení datové schránky, která zjednodušuje a zrychluje komunikaci s úřadem.
- Zjednodušíme a zpřehledníme přístup k aktuálním usnesením rady a zastupitelstva na webových stránkách města.
- Budeme pokračovat v implementaci moderní elektronické spisové služby do fungování městského úřadu.
- Zrekonstruujeme vstup do budovy městského úřadu na Divadelní ulici, aby byl reprezentativnější a lépe ctil historickou hodnotu objektu. Vybudujeme zde také nový bezbariérový vstup.
- Vybudujeme nové sprchy pro zaměstnance MÚ, kteří do práce dojíždějí na kole.
- Zefektivníme fungování odborných komisí rady města a snížíme počet jejich členů.
Bezpečnost
- Zaměříme se na zvýšení bezpečnosti v okolí autobusového a vlakového nádraží instalací nových kamer a častější kontrolou městskou policií.
- Starším občanům nabídneme instalaci bezpečnostních řetízků na dveře zdarma.
- Ve spolupráci se základními školami posílíme výuku finanční gramotnosti.
- Vypracujeme mapu kriminality a použijeme ji při práci Městské policie.
- V Novojičínském zpravodaji zavedeme novou pravidelnou rubriku Jak nenaletět podvodníkům.
Kultura, sport a cestovní ruch
Garanti: Martin Gazda, Petr Brandejs, Robin Gebauer
Kultura
- Nový Jičín je bezesporu kulturní město, ale aby mohlo svůj potenciál využít naplno, potřebuje nutně svůj Kulturní dům, v němž bude možné pořádat plesy, koncerty i konference a my jeho stavbu budeme prosazovat. Současná stavba v přístavbě Hotelu Praha se kvůli nejistotě ohledně statiky a sloupům umístěným v plánovaném sále zkomplikovala a není jisté, zda ji bude možné dokončit. Nabízí se proto tři možnosti, jak docílit toho, aby naše město svůj kulturní dům získalo: 1) i přes komplikace dostavba rozestavěného KD v přístavbě Hotelu Praha, 2) výkup budovy Nového Slunce a vybudování KD v jeho prostorách, nebo 3) stavba nového KD na jiném místě. Každá z variant má své výhody i nevýhody a po volbách musíme najít politickou i společenskou shodu, kterou cestou se vydat.
- Po vzoru Plánu rozvoje sportu zpracujeme také Plán rozvoje kultury. Součástí bude průzkum mezi veřejností, o jaký typ akcí je zájem, zapojení městských organizací a dalších aktérů, jako například Muzea Novojičínska, Klubu rodáků, ZUŠ, spolků a osadních výborů. Vznikne tak aktualizovaný plán akcí, které by se ve městě měly nebo neměly konat a také důležitý podklad pro dostavbu kulturního domu a financování kultury.
- Do kulturních akcí více zapojíme ZUŠ a další kulturní organizace, jako jsou pěvecké sbory, taneční soubory, kroužky Fokusu, hudební skupiny a podobně. Kulturní program tak bude bohatší a pro organizace to zase bude možnost se prezentovat a získat zkušenosti.
- Vytvoříme stálou expozici připomínající život a dílo Karla Kryla.
- Založíme Festival vína, které se bude degustovat na různých místech v centru města.
- Vybudujeme novou klimatizaci v Beskydském divadle.
- Zrekonstruujeme Kino Květen, jehož střecha a vzduchotechnika jsou již v havarijním stavu.
Sport
- Zřídíme příspěvkovou organizaci Správa sportovišť, do níž budou postupně přidána všechna nebo téměř všechna městská sportoviště. Jejich využití tak bude efektivní a město bude mít lepší přehled nad tokem finančních prostředků.
- Ještě před zřízením Správy sportovišť vytvoříme online seznam sportovišť ve městě s kontaktními údaji na jejich správce a možnostmi jejich využití.
- Budeme pokračovat v revitalizaci sportovního areálu u atletického stadionu dle zpracované Koncepce rozvoje sportovišť. V areálu dle studie postupně vznikne multifunkční hřiště, lezecká stěna, prvky pro parkour a multifunkční hala. Všechna sportoviště propojíme cyklostezkou a stezkou pro pěší, která bude procházet celým areálem. V areálu vysadíme nové stromy a vytvoříme z něj příjemný prostor pro trávení volného času.
- Na bývalém Horním nádraží postavíme pumptrack.
- Zajistíme více hodin bruslení pro veřejnost.
- Novojičínská sportoviště vybudovaná s pomocí dotací města budou zpřístupněna široké veřejnosti.
- Podpoříme zachování a rozšíření projektu Čertových stezek, sítě jednosměrných tras pro horská kola v okolí Nového Jičína.
- Budeme podporovat pořádání sportovních akcí s regionálním přesahem. Díky nově rekonstruovanému atletickému stadionu je možné zorganizovat i větší sportovní akce.
- Podpoříme aktivity pro děti a mládež za účelem zvýšení sportovní aktivity dětí a prevence.
- Ve spolupráci s TJ Žilina opravíme fotbalové hřiště na Lamberku.
Rekreace a cestovní ruch
- Umožníme i za stávajícího stavu častější prohlídky Hückelových vil a přilehlého areálu.
- Vytvoříme jednoduché tematické materiály a procházky městem, například NJ a moderní architektura, NJ a kultura (Karel Kryl a další), delší procházka do přírody (Čerťák, Skalky + jejich historie), okolí Nového Jičína (Štramberk, Kopřivnice), literární procházky Novým Jičínem a podobně.
- Zmodernizujeme zázemí venkovního bazénu a postavíme nový tobogán.
- Vytvoříme nový program Zažij Nový Jičín na podporu turistiky a podnikání. Každý, kdo stráví alespoň 1 noc v ubytovacím zařízení v NJ nebo utratí alespoň 300 Kč ve stravovacím zařízení, získá bezplatný vstup na některé z městských zařízení, jako je například bazén nebo Návštěvnické centrum. Podobně to již funguje například v Krnově.
- Postavíme minigolfové hřiště.
- V Novojičínském zpravodaji budeme více propagovat činnost Návštěvnického centra a jejich produktovou nabídku. Suvenýry mohou více nakupovat i místní, když cestují do jiných krajů za známými.
- Podpoříme vybudování single trailů v okolí Čerťáku.
- Ve spolupráci s Povodím Odry, kterým části pozemků patří, revitalizujeme nábřeží Jičínky mezi Suvorovovou a Hřbitovní ulicí tak, aby se zde dalo příjemně procházet a projíždět na kole, doplníme zde mobiliář a vhodně upravíme zeleň.
- K některým názvům ulic, např. Trlicova nebo Novellara, přidáme cedulky vysvětlující, co dané názvy znamenají.
- Uspořádáme zájezdy do partnerských měst pro veřejnost.
- Podpoříme stavbu veřejných grilovacích míst tam, kde to nebude obtěžovat místní.
- Budeme propagovat také méně známá a navštěvovaná místa v okolí Nového Jičína, jako například Puntík, prostor mezi Čerťákem a Bludovicemi nebo kopec Hýlovec, aby se turisté více rozptýlili i mimo oblíbené výletní lokality Skalek, Čerťáku a Svince.
- Aktivní cestovní ruch budeme podporovat ve spolupráci s okolními městy a obcemi.
- Po vzoru jiných měst budeme iniciovat vznik tzv. Komunitní dílny jako Fajna Dilna v Ostravě, kde bude veřejnosti přístupné vybavení a nářadí pro kutilské práce, svépomocné opravy elektroniky a jízdních kol. Dílnu bude možné propojit s jinými iniciativami jako ReUse centrum.
- Podpoříme vznik nové únikové hry v nevyužívaném radničním sklípku, která zábavnou formou přinese Novojičíňákům nové informace o městě a učiní Nový Jičín atraktivnějším pro turisty.
Místní části
Garanti: Petr Brandejs, Ondřej Syrovátka
- Dáme místním částem více pravomocí v rozhodování o investicích.
- Rozšíříme participativní rozpočet i na školy a místní části.
- Zjednodušíme komunikaci s osadními výbory, aby mohly jednodušeji zadávat své požadavky na město a také aby získávaly rychlou zpětnou vazbu. Osadní výbory mají nejlepší povědomí o potřebách své místní části, čehož je důležité naplno využít a ne je odrazovat.
- Budeme předsedům OV poskytovat školení ohledně IT.
- Zorganizujeme pravidelné neformální setkávání členů všech OV minimálně 1x za rok.
- Ve spolupráci s poskytovateli internetového připojení rozšíříme optickou síť i do místních částí.
Bludovice
- Ve spolupráci s Hodslavicemi rozšíříme cyklostezku mezi Bludovicemi a Hodslavicemi, abychom po ní umožnili i pohyb pěších.
- Dořešíme kanalizaci, která v této místní části chybí.
- Opravíme fasádu na kapli.
- Opravíme střechu na budově Fojtství a v podkroví vybudujeme byty.
- Propojíme lesopark s místní částí Bludovice novými stezkami, a tím rozšíříme možnosti procházek.
Kojetín
- Dokončíme rekonstrukci místního kulturního domu. Vybudujeme zde například novou tělocvičnu a opravíme oplocení.
- Upravíme zpevněnou plochu pro osobní automobily u zastávky Pod Svincem.
- U kaple opravíme schodiště, zámkovou dlažbu, nátěr dveří a střešní krytinu.
Loučka
- Vybudujeme nové víceúčelové dětské hřiště v prostoru u Orlovny.
- Vybudujeme volejbalové hřiště v prostoru u Orlovny.
- Vybudujeme nový přechod pro chodce od obchodu „Bobek“ k protější autobusové zastávce.
- Propojíme chodník a cyklostezku z ulice Dlouhá do sídliště Loučka za bytovými domy až na ulici U Hráze.
Straník
- Vybudujeme novou autobusovou zastávku na dolním konci.
- Opravíme lesní stezku ze Straníku na Čerťák a vytvoříme tím nejkratší spojení s Novým Jičínem pro cyklisty.
- Budeme pokračovat v opravách a revitalizaci zázemí SK Straník u fotbalového hřiště: oprava střechy nad šatnami a sociálkami, výměna krytiny, snížení a zateplení stropu, vymalování vnitřních prostor budovy, oprava fasády, nová podlaha v tělocvičně.
- Budeme pokračovat v započatých opravách a revitalizaci hasičské zbrojnice: oprava fasády, ČOV, elektroinstalace, rekuperační jednotky pro sál KS, přístavba požární zbrojnice, rekonstrukce přístupového chodníku do budovy KS.
- I přes neúspěšné dosavadní pokusy se budeme snažit prosadit stavbu chodníku v této místní části.
- Rozšíříme dětské hřiště o nové prvky pro děti i pro starší.
- Propojíme komunikaci mezi mosty na dolním konci, tj. budeme legalizovat stávající polní cestu a zpevníme ji.
Žilina
- Vybudujeme zbývající část chodníku z Žiliny do Životic.
- Ve spolupráci s Životicemi a Mořkovem zahájíme přípravu budování cyklotrasy Žilinou podél Jičínky.
- Opravíme starou hasičskou zbrojnici.
- Prodloužíme stávající vodovody k ulici U Lomu a na ulici Potoční.
- Dokončíme přestavbu bývalé čističky na místní spolkový dům.
Podpora podnikání, investic a zaměstnanosti
Garant: Andrej Droščín
Městská památková rezervace (MPR) jako komplexní obchodní zóna
- Ve spolupráci s Komisí obchodu a služeb a podnikateli vytvoříme Katalog požadovaných služeb, který určí, jaký typ podnikání ve městě chybí a ten se budeme snažit do města dostat. Přidělování pronájmů v nebytových prostorách města se pak bude řídit nejen cenou, ale právě i nabízenými službami a sortimentem, aby byla nabídka co nejpestřejší. Kritériem výběru nájemce bude i jeho schopnost provozovat svůj podnik ve večerních hodinách, o víkendech, svátcích a při městských akcích.
- V zastřešené tržnici zlepšíme podmínky pro prodávající a zajistíme delší otevírací dobu.
- Na tržnici budeme preferovat prodej lokálních produktů před dováženými.
- Vytvoříme interaktivní mapu podnikatelských subjektů ve městě, která usnadní jejich hledání zájemcům a zvýší tak jejich konkurenceschopnost oproti nákupním centrům.
Podpora podnikání a zaměstnanosti
- Navážeme na kurz Podnikni to!, který jsme iniciovali v tomto volebním období, a zorganizujeme ve spolupráci s odborníky podpůrné kurzy pro začínající podnikatele a studenty.
- Vytvoříme nový program na podporu podnikání s názvem Podnikej v Novém Jičíně. Malé a střední podnikatelské subjekty v něm budou moci získat dotaci až 100 000 Kč na nové podnikatelské projekty, které obohatí město. Podobně to již funguje například v Krnově.
- Budeme pořádat pravidelná školení a workshopy na téma čerpání dotací a pomoc se zpracováním žádostí.
- Budeme pomáhat zlepšovat propagaci místních podnikatelů a podporovat všeobecné povědomí o podnikatelských subjektech.
- Pomocí sítě cyklotras vytvoříme prostředí pro vznik a rozjezd lokální ekonomiky a vznik nových podnikatelských příležitostí a pracovních míst, jako například ubytování, restaurace, půjčovny a podobně. Jde o formu ekoturistiky podporovanou a budovanou v mnoha evropských zemích v místech s nízkou návštěvností.
- Budeme intenzivněji spolupracovat s velkými novojičínskými společnostmi, jako jsou TONAK, Varroc, Hannon nebo Nemocnici Agel Nový Jičín. Je důležité se vzájemně podporovat, protože město i velcí zaměstnavatelé si mohou být prospěšní. Základem budou pravidelné schůzky vedení města s vedením společností, minimálně 2x do roka.
- Každý rok uspořádáme celoměstskou soutěž, ve které budou občané hlasovat o nejlepší restauraci, hospodu nebo prodejnu. Chceme, aby kvalitní provozovny získaly ocenění i propagaci.
Sociální služby, zdravotnictví a boj proti sociálnímu vyloučení
Garanti: Richard Pešat, Bohumír Večerek
Zdravotnictví
- Budeme usilovat o zřízení zubní pohotovosti ve spolupráci s nemocnicí.
- Zrealizujeme kurzy první pomoci pro širokou veřejnost.
- Podpoříme neziskové organizace a sociální služby pro osoby s duševním onemocněním. Chceme být připraveni na důsledky reformy psychiatrické péče v ČR. Podpoříme také programy na destigmatizaci osob s duševním onemocněním
- Rozšíříme stávající pobídky pro zubaře, abychom neutěšenou situaci co nejdříve zlepšili.
- Vytvoříme nové pobídky také pro další nedostatkové profese jako jsou psychiatři, pediatři a praktičtí lékaři, například i nabídkou bydlení, prostorů a finančních pobídek.
- Budeme rozvíjet terénní hospicovou péči.
- Ve spolupráci s Novojičínskou nemocnici zařídíme provoz lékárny non-stop.
Senioři a lidé se zdravotním postižením
- Podpoříme rozvoj počítačové a finanční gramotnosti u seniorů pořádáním kurzů.
- Podpoříme činnost Univerzity III. věku, která funguje při SŠ Educa.
- Zvýšíme podporu terénních služeb pro osoby se zdravotním postižením a seniory, aby tak mohli zůstat v domácích prostředí a dostalo se jim náležité péče.
- Doplníme lavičky a stolky k pečovatelskému domu U Jičínky a vytvoříme tak příjemnější prostor k setkávání a povídání si seniorů.
- Doplníme stávající mobiliář městských parků o prvky, které pomohou vytvořit odpočinkové zóny pro seniory.
Sociální služby a dobrovolnictví
- Po vzoru Znojma zřídíme takzvaný Balíček první pomoci, který pomůže dětem ze sociálně znevýhodněných rodin a také seniorům. Zahrne například zájmové kroužky, obědy nebo školní pomůcky zdarma a bude podporovat sociální soudržnost, aby v době rostoucích cen energií nepadly nejvíce ohrožené skupiny obyvatel na úplné dno. Administrativa bude velice jednoduchá, aby nikoho neodradila.
- Zapojíme co nejvíce občanů a odborné veřejnosti do komunitního plánování sociálních služeb a služeb souvisejících. Pro co největší propagaci k tomu uspořádáme informační kampaň.
- Zvýšíme informovanost veřejnosti o dostupnosti sociálních služeb na území města, které mohou v případě potřeby vyřešit jejich nepříznivou sociální situaci, např. veřejná fóra, dny sociálních služeb, informační kanály města atd.
- Formou modelových příkladů budeme širokou veřejnost informovat, jak v daných situacích, které mohou potkat každého z nás, postupovat.
- Pro lepší informovanost zřídíme samostatné a přehledné webové stránky, na nichž bude k dohledání vše, co se sociálních služeb týká.
- Udržíme stabilitu systému financování sociálních služeb. Budeme usilovat o maximální zapojení okolních obcí do financování sociálních služeb.
- Podpoříme dobrovolnictví zaměřené na osoby se zdravotním postižením, seniory a ohrožené děti. Dobrovolnictví je základem zdravé a sebevědomé společnosti.
- S naší podporou mohou i nadále počítat organizace poskytující sociální služby pro dospělé s handicapem (denní stacionáře, chráněné bydlení apod.)
- Podpoříme nízkoprahová zařízení pro sociálně znevýhodněné skupiny (např. mládež ve volném čase).
Vzdělávání a podpora rodin s dětmi
Garant: Petr Zapletal
Tvůrčí vzdělávání – cesta k úspěchu v dospělosti
- Na školách uspořádáme projekt Příběhy našich sousedů, při kterém vedou žáci rozhovory s místními aktéry zlomových historických událostí a následně je prezentují veřejnosti. Tím se o daném období jednak hodně věcí dozví, obohatí i své spolužáky a v neposlední řadě svým zájmem potěší ty, které budou zpovídat.
- Zavedeme Participativní rozpočet na školách, který umožní žákům ve škole rozhodnout, na co se vyhrazená suma městem poskytnutých financí ve škole použije. Žáci budou moci navrhnout jednoduché projekty a posléze v rámci celé školy hlasovat, který z nich se bude realizovat.
- Budeme rozvíjet aktivní občanství u žáků všech stupňů a typů novojičínských škol. Podpoříme fungování a rozvoj školních parlamentů, školních fór a dobrovolnictví na školách.
- Činnost dětského zastupitelstva se podařilo obnovit při SVČ Fokus, v tomto volebním období vytvoříme také funkci Dětského starosty, který bude partnerem pro jednání se starostou města.
- Zřídíme pravidelnou rubriku mladých v Novojičínském zpravodaji a televizním vysílání. Její obsah bude spoluvytvářen městským dětským parlamentem, který již funguje při Fokusu.
- Budeme podporovat zachování a rozvoj výuky Montessori a dalších alternativní vzdělávacích programů, např. Začít spolu, na novojičínských základních a mateřských školách.
- Podpoříme iniciativy v rozšiřování nabídky typů a metod vzdělávání.
- Pomůžeme školám s talentovanými dětmi i s dětmi se speciálními potřebami. Zaměříme se na to, aby byl k dispozici dostatek speciálních pedagogů, asistentů a školních poradců a získáme pro školy peníze z programů EU na jejich vzdělávání.
- Zorganizujeme semináře a školení v tématech mediální gramotnosti, dezinformací a trollingu.
- Podpoříme výuku finanční gramotnosti na školách. Řadě nebezpečných jevů lze včas zabránit tím, že děti jejich skryté nástrahy prohlédnou předem. Platí to stejně tak o boji s různými typy závislostí jako o schopnosti rozpoznat nebezpečí dluhových pastí.
Funkční, přívětivá a zdravá škola
- Zapojíme se do projektu Skutečně zdravá škola, který dětem zajistí kvalitní stravování a také vzdělávání o jídle.
- Do škol zavedeme více místních a ekologických potravin.
- U škol vybudujeme nová místa k zaparkování jízdních kol a koloběžek.
- Rozšíříme ZŠ Tyršova o historickou budovu bývalého Biografu Artefakt na Slovanské 3 a přesuneme sem družinu školy z Jiráskovy ulice. Družina tak bude blíže a děti do ní nebudou muset docházet. V té souvislosti také rozšíříme zahradu školy o pozemky přiléhající k budově Slovanské 3.
- Zpracujeme projekt na výstavbu plnohodnotné tělocvičny na ZŠ Tyršova.
- Zrekonstruujeme a zmodernizujeme venkovní sportoviště u ZŠ Komenského a ZŠ Jubilejní. V roce 2022 bylo zrekonstruováno hřiště u ZŠ Dlouhá, projekty jsme již nechali zpracovat i na tato další dvě hřiště. U ZŠ Komenského bude zázemí pro fotbal, u ZŠ Jubilejní pro další míčové sporty.
- Budeme každoročně oceňovat také osobnosti, které se ve svém volném čase věnují vedení dětí a mládeže. Nyní jsou oceňovány osobnosti z pedagogické, kulturní a sociální oblasti.
- Zřídíme samostatnou doménu Kroužky a sporty ve městě. Již v tomto volebním období jsme kroužky ve městě shromáždili na jedno místo na stránkách města, kde je možné je jednoduše dohledat.
- Rozšíříme počet venkovních učeben v základních školách. Nyní jsou nové učebny vybudovány na ZŠ Jubilejní, Dlouhé a Komenského 66.
Předškolní vzdělávání
- Zpracujeme dlouhodobou koncepci péče o předškolní děti. Koncepce například naznačí vývoj počtu obyvatel a potřebnost předškolních zařízení do budoucna.
- Podpoříme rozšíření počtu a kapacitu dětských skupin pro děti od 2 let.
- Vytvoříme nové kreslené hry na chodníku, aby si děti mohly hrát na čerstvém vzduchu v bezpečném prostředí, například v parku. Tyto hry bývaly oblíbené před nástupem informačních a mobilních technologií a dnes se opět stávají populární, protože podporují pohyb i vzájemnou komunikaci mezi dětmi. Navíc se dají pořídit velmi levně.
- V závislosti na poptávce ze strany veřejnosti budeme podporovat rozšiřování kapacit školek současně s důrazem na kvalitu – tedy přiměřený počet dětí na pedagoga a odpovídající vybavení a prostory.
- Během letních prázdnin zpřístupníme hřiště u městských mateřských škol široké veřejnosti.
- Zrekonstruujeme zahrady u dalších mateřských škol, především u MŠ Jiráskova a MŠ Komenského. V tomto volebním období jsme zrekonstruovali zahrady u MŠ Jubilejní a MŠ Smetanovy sady.
- Vybudujeme nové dětské hřiště v blízkosti náměstí, například na zrekonstruovaném Laudonově nádvoří.
Mezinárodní spolupráce
- Rozšíříme mezinárodní spolupráci škol. Projekt Erasmus zavedeme do všech škol zřizovaných městem a zapojíme se do dalších mezinárodních vzdělávacích projektů.
- Zavedeme výměnné pobyty mezi novojičínskými žáky a žáky z partnerských měst.
- Zapojíme se do projektu Erasmus Days, v němž budou žáci škol veřejnosti prezentovat své zkušenosti a zážitky z mezinárodních projektů.
- Zapojíme školy do platformy European Youth Parliament, kde budou mít žáci a studenti možnost debatovat o aktuálních problémech a tématech se studenty v dalších evropských zemích.
- Budeme pokračovat v poskytování stipendia pro studenty na zahraničních vysokých školách, které jsme poprvé zavedli v roce 2021.
Zapojení občanů do chodu města
Garant: Ondřej Syrovátka
Projekt Zdravé město Nový Jičín a Místní agenda 21
Do Národní sítě Zdravých měst jsme vstoupili v roce 2015 a výrazně nám to pomohlo naučit se, jak komunikovat s občany, jak je informovat a jak se jich ptát na názory. Od té doby se každý rok s výjimkou covidových let koná Veřejné fórum, na němž mají občané možnost navrhnout a následně hlasovat o tom, čím by se město mělo zabývat. Pořádáme také veřejná projednání na aktuálně plánované projekty, organizujeme Participativní rozpočet a osvětové akce se zaměřením na zdraví a udržitelný rozvoj, jako třeba Ukliďme Česko, Evropský týden mobility nebo Do práce na kole.
- Zjednodušíme participativní rozpočet a navýšíme finanční obnos, který je na něj možné čerpat (nyní 400 000 Kč). Projekty pro Nový Jičín jsme zřídili již v roce 2018. Po nastřádaných zkušenostech bychom jej rádi zjednodušili, abychom do jejich tvorby vtáhli co nejvíce občanů.
- Rozšíříme participativní rozpočet i na školy a místní části (viz také kapitoly Školství a Místní části).
- Budeme i nadále každoročně pořádat Veřejné fórum a podpoříme realizaci prospěšných podnětů z něho vzešlých.
- Budeme pořádat veřejná projednání a kulaté stoly ke všem zásadním městským projektům.
- Vzbudíme v Novojičíňácích větší zájem o dění ve městě a pokusíme se je přesvědčit, že každý občan má šanci něco ovlivnit a podílet se na chodu města.
Komunikace s občany
- Budeme pořádat každoroční veřejnou anketu o osobnost města, jako to dělají třeba v Krnově. Dnes osobnosti volí pouze Rada na základě doporučení komisí.
- Vytvoříme každoroční kalendář důležitých výročí, která budeme slavit společně s občany.
- Posuneme termíny veřejných projednání tak, aby více vyhovovala pracujícím občanům.
- Jednou měsíčně uspořádáme setkání vedení města s občany, na němž budou členové vedení k dispozici občanům k probrání témat, která spadají do jejich gescí.
- Vydáme městský kalendář, v němž budou uvedeny důležité akce a termíny, jako například platba za odpadky, svozy odpadů, městská výročí a podobně.
- Budeme pravidelně informovat o strategickém rozvoji města.
- Zefektivníme komunikaci města s občany pomocí sociálních sítí.
- Pro hlasování a informování budeme využívat aplikaci Mobilní rozhlas neboli Munipolis, kterou se nám pro město podařilo získat z dotace v tomto volebním období.